10.6.2023
16:30 – 19:30
Park Anička
Košickí tanečníci sa v sobotu 10. júna pridajú lokálnym tancom k celosvetovej iniciatíve Global Water Dances. V tento deň sa prepojíme s viac ako 130 lokalitami na celom svete a spoločne budeme reflektovať kritickú dôležitosť ochrany našich vodných zdrojov. Lokálna tanečno-hudobná performance pozýva diváka ponoriť sa do príbehu rieky. Plynúť s ňou od jej prameňa po vyústenie, od vzťahu k sebe samému po vzťah s druhými a so svetom okolo nás. Pripoj sa svojou účasťou k myšlienke podujatia. Prejdi sa s tanečníkmi k rieke!
PROGRAM
16:30 Tanečno-hudobná performance za ochranu riek
18:00 Tanečno-hudobná jam session na oslavu vody a života
MIESTO
Park Anička, Košice – Sever (na lúke medzi minerálnym prameňom a detským areálom)
O PERFORMANCE
Lokálna performance je výstupom somaticko-pohybového tvorivého workshopu. Účastníci a účastníčky workshopu sa venovali tematickým úrovniam prúdiacej rieky ako „vyvieranie zo svojho prameňa, prerezávanie sa kaňonovitým údolí, meandrovanie a osobný príbeh, zasahovanie do prirodzenej formy bytia, neustále obnovovanie, usadzovanie, vyvieranie do jednoty“. Témy skúmali v pohybe a nachádzali pohybový materiál v improvizácii a v pohybovej komunikácii s ostatnými. Voda a pohyb vytvárali v tvorivom procese priestor pre vzdelávanie, zdieľanie, hlbšie porozumenie, ako aj scitlivovanie seba samého voči vodným témam a obnovenie svojho vzťahu k tomuto prírodnému zdroju.
CHOREOGRAFIA
Michaela Sabolová
Performerka a certifikovaná lektorka Labanovej analýzy pohybu a Baretenieff Fundamentals. Spoluzakladateľka združenia PST – Priestor Súčasného Tanca.
Zuzana Romanová
Tanečníčka, lektorka, diplomovaná tanečno-pohybová terapeutka. V roku 2022 založila v Košiciach centrum SEBA.
PERFORMERI A PERFORMERKY
Simona Baková, Miroslav Gajdoš, Miroslav Hinduliak, Jana Jurčová, Ladislava Maníčková, Markéta Meďašová, Zuzana Románová, Michaela Sabolová, Tímea Szalontay
HUDBA
Eniesa Sandra Urbančíková
Speváčka a hudobníčka. Na pódiu spieva s gitarou, ale aj s inými nástrojmi. Okrem vlastných skladieb, vytvára hudbu pre divadelné, tanečné a multižánrové predstavenia, hudbu do filmov.
VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ: ZMYSLOVO-POHYBOVÁ PRECHÁDZKA KRAJINOU
Marek Molnár
Absolvent ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU. Vo svojej tvorbe sa zameriava najmä na dokumentovanie života na Dolnom Zemplíne. Venuje sa aktuálnym témam: život v rómskych osadách a generačná chudoba, občiansky aktivizmus, ekologický aktivizmus a ochrana prírody.
Bienálny projekt Global Water Dances začal ako kolektívna myšlienka medzinárodnej skupiny jednotlivcov, certifikovaných inštitútom pohybových štúdií Laban/Bartenieff (LIMS), s desaťročiami skúseností s realizáciou Movement Choir podujatí, ktoré využívajú komunitný tanec na vytvorenie sociálnej súdržnosti prostredníctvom neverbálnej komunikácie. V júli 2008 sa stretli sa na konferencii o tanci a životnom prostredí na Schumacher College/Dartington Trust. Vysoká škola je spojená s bohatou históriou moderného tanca a životom Rudolfa von Labana. Prvé GWD podujatie sa konalo v júni 2011, do ktorého sa zapojilo 57 lokalít z celého sveta.
Viac o certifikovanom Laban/Bartenieff pohybovom štúdiu sa dozvieš na Laban/Bartenieff Institute of Movement Studies alebo na EUROLAB.
Projekt podporil Tänzer ohne Grenzen e. V. (Dancers without Borders).